30 Mart 2013 Cumartesi

Kitap Satın Alırken Nelere Dikkat Edersiniz?

Kitap okumak benim hayatımın bir parçasıdır. İş yerimde öğle tatilimin yarım saatini kitap okumaya ayırırım. Evimde de boş vakitlerimde (ev işlerinden fırsat bulduğumda) kitap okurum. Eminim bu satırları okuyanların çoğu benimle aynı düşünceye sahipler. Kitap okumak kadar kitap seçmek de zevkle yaptığım bir hobi gibidir benim için. Peki, kitap seçerken nelere dikkat edersiniz hiç düşündünüz mü? Birçok seçenek vardır bu konuda. Bu makalemde bu seçeneklerden birkaçını sizinle paylaşmak istedim.

1-) Yazarına Göre:
Biz kitap kurtlarının beğendiği en az bir yazar vardır. Beğendiğiniz yazarın kitabı çıkar çıkmaz satın alır ve okumaya başlarsınız. O’nun yazdığı kitaplar özeldir sizin için. Yazdığı konular, konuyu anlatım şekli sizi etkileyen başlıca sebeplerdendir. Kitapları kütüphanenizin en güzel köşesinde durur ve en az bir tanesi yazar tarafından imzalıdır.

2-) Yayın Evine Göre:
Her yayın evinin ağırlık olarak yayınladığı bir konu vardır. Örneğin; bazı yayın evleri sadece macera romanlarını, bazıları aşk ve duygusallık içeren romanları, bazıları da kişisel gelişim ile ilgili kitapları yayınlar. Siz hangi tür kitapları tercih ederseniz, o yayın evinin kitaplarını daha çok tercih edersiniz.

3-) Arka Kapak Yazısına Göre:
Bazı kitaplar vardır ki ne o yazarın kitabını daha önce okumuşunuzdur, ne de o yayın evinin kitabını tercih etmişsinizdir. Kitabın arka kapağındaki kısa anlatım sizi etkiler ve kitabı satın alırsınız. Bu anlatım ya kitabın konusudur, ya da okuyucuyu etkileyen birkaç cümledir.

4-) Yorumlara Göre:
Gerek kitap satış sitelerindeki okuyucu yorumlarına göre, gerekse arka kapakta geçen profesyonel yorumlar sizi etkileyebilir. Etkili yazılmış bir cümle ya da övgülerle süslenmiş bir paragraf bu kitabı almanızda büyük rol oynar.

5-) Çok Satanlar Listesine Göre:
Hepimiz çok satanlar listesini her zaman takip ederiz. Bu listedeki en çok satan kitap ilgimizi çeker. Tabi ki konusuna ve yorumlara bakarak tercihlerimizin içine alırız. En çok satan kitabı tercih etmediğimiz zaman da mutlaka olur. Bu konuda madde 3 ve 4 de bahsettiğim konular etkili olabilir.

6-) Kitabın Kapağına Göre:
Bazı zamanlar kitapevine gittiğinizde bir kitap size göz kırpar. Kitabın kapağını çok beğenirsiniz. O kitabın elektriği sizi etkiler. Elinize alır, sadece arka kapak yazısını okur ve kitabı satın alırsınız. Eminim böyle yapan birçok kitap kurdu vardır.

7-) Seri Olarak Çıkan Kitaplara Göre:
Bazı kitaplar seri olarak okuyucuya sunulur. Kitabın kapağında da serinin birinci kitabı veya ikinci kitabı diye yazar. Bu tip kitaplarda eğer serinin birinci kitabını okur ve beğenirseniz, diğer kitapları da mutlaka satın almak için piyasaya çıkmasını beklersiniz.

Kitap seçiminde benim aklıma gelen tercih seçenekleri bu kadar. Eminim kitap kurtlarının daha birçok seçeneği vardır. Bunları yapacağınız yorumlarla paylaşabilirsiniz. Size bol okumalı günler diliyorum. Kitapsız kalmayın.

3 yorum:

 1. eğer alacağım kitap dan brown ,ayşe kulin,George R.R.Martin 'in game of thrones kitapları ise kesinlikle fiyata bakmadan alırım

  YanıtlaSil
 2. Bunlara son dönem fiyatları da ekledim. Çeşit arttıkça özellikle o da etkili olmaya başladı. Eskisi gibi hemen atlayamıyorum kitaba indirim bekliyorum ya da bütçeyi aşmayanlardan tercih yapıyorum. Tabi sevdiğim bir yazarsa iş değişiyor (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum. Artık ben de indirimleri takip ediyorum. Ama dediğiniz gibi çok sevdiğim bir yazarın yeni kitabı çıkmışsa o zaman indirime gerek duymuyorum...

   Sil

Bunlar da ilginizi cekebilir :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...